T. +90(242) 322 28 96

İstanbul 3. Havalimanı

İSTANBUL
  • Firma : IGA
  • Yıl : 2015
  • Durum : Yapımı Tamamlandı
  • Yer : İstanbul
  • Yapılan iş : Tüm altyapı tesislerinin (araç tünelleri, köprüler, altyapı galerileri dahil) mimari ve statik projeleri
  • İnşaat Alanı : 150.000 m2

DKE Mühendislik

İstanbul'un eşsiz kültürel ve mimari birikiminden beslenerek yolcu konforunun öne çıktığı ve son teknolojilerin kullanıldığı bir terminal tasarımı üzerinde çalışıyoruz. Dünyanın en deneyimli yerli ve yabancı mimarlık şirketlerinin oluşturduğu çalışma grubunun çizeceği proje, yolcu odaklı olacak. Terminalin tasarımında Türk-İslam sanat ve mimarisinde kullanılan motifler kullanılmaya özen gösterilecek. Estetik özelliklerinin yanında yalın ve kullanışlı bir sistematiğe sahip olması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı, esnek ve ferah tasarımıyla dünyanın öne çıkan mimari örnekleri arasındaki yerini alacak.

DHMİ tarafında resmen 1 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen tam yer teslimine kadar inşaat sahasında geçici izinlerle, 2014 yılı boyunca 600’e yakın sondaj, 1600’ün üzerinde konik penetrasyon deneyi ile gerçekleşen zemin etütlerinden yararlanarak toprak işleri tasarımı üzerinde çalıştık. Bugüne kadar zemin düzeltme ve hafriyat çalışmalarında günlük 700.000 m3 civarında toprak hareketi gerçekleştirdik ve yakın zamanda kademeli olarak bu miktarın 1 milyon m3 sınırını aşmasını öngörüyoruz.

DKE, bu büyük proje kapsamında saha genelinde yapılması planlanan tüm altyapı tesislerinin mimari ve yapısal tasarımlarının yanısıra saha geneli ve hava tarafındaki araç tünelleri, köprüler, altyapı galerileri gibi tüm altyapıların yapısal tasarımlarını gerçekleştirmektedir.